Blog > Komentarze do wpisu

Współcześni twórcy

Współczesna sztuka to bardzo szerokie zagadnienie, w zasadzie można do niej zaliczyć dosłownie wszystko. Każdy przedmiot, który został wyprodukowany po II Wojnie Światowej można zaliczyć już do nowoczesnej sztuki. To w jakie ramy obejmiemy sztukę zależy tylko i wyłącznie od nas. 

Jeszcze kilkanaście lat temu Polacy niezbyt chętnie odwiedzali muzea i miejsca gdzie można podziwiać współczesne obrazy. Teraz jednak sytuacja zaczyna się zmieniać i coraz chętniej chodzimy do galerii sztuki. Można nawet śmiało powiedzieć, że w noc kiedy organizowane są darmowe wejścia tworzą się spore kolejki. 

Ale kiedy zapytamy przeciętnego Polaka czy zna jakichś współczesnych artystów to z odpowiedzią jest znacznie gorzej.  Poniżej w kilku słowach postaram się opisać najbardziej znane sylwetki:

Maria Dziopak to malarka, która ukończyła Uniwersytet Śląski. Jej dzieła to przede wszystkim olejne obrazy, które głównie przedstawiają pejzaże. Znawcy sztuki nazywają ją jedynym żyjącym impresjonistą. Artystka bardzo dużo podróżuje i stąd właśnie czerpie swoje inspiracje, jej obrazy są pełne słońca i dobrego klimatu. To ciekawe, malarka zawsze pracuje w plenerze, być może dzięki temu na jej obrazach rzeczywistość jest tak dokładnie odzwierciedlona.

Jarosław Kukowski to dosyć kontrowersyjny współczesny malarz. W swoich pracach artysta porusza trudne tematy społeczne i moralne. Jego obrazy to często bardzo zdeformowane postacie ludzkie, obrazy Kukowskiego często są smutne i prześnione dramatyzmem.

Jacek Yerka to kolejny współczesny polski artysta, malarz urodził się w 152 roku w Toruniu. Początkowo zajmował się tylko projektowaniem plakatów, jednak później poświęcił się malarstwu surrealistycznemu. Jego obrazy to przede wszystkim baśniowe pejzaże. 

poniedziałek, 01 lipca 2013, n0kt0wiz0r

Polecane wpisy

  • Gustowne zegarki to też sztuka

    Czasami nie widzimy na pierwszy rzut oka, że przedmioty codziennego użytku też mogą być ładne. A nawet bardzo ładne. Wielu z nas ma zegary na ścianach w domu. C

  • Graficiarze

    Z drugiej jednak strony jeśli przechodzimy się naszymi ulicami i jeśli widzimy jakieś zabytkowe kamienice zniszczone przez pseudo graffiti to jest to naprawdę w

  • Współczesne polskie galerie

    Przeciętny Polak coraz częściej staje się prawdziwym europejczykiem, nie boimy się już ekstrawaganckich ubrań, uczymy się języków a na wakacje wybieramy dalekie