RSS
poniedziałek, 01 lipca 2013

Przeciętny Polak coraz częściej staje się prawdziwym europejczykiem, nie boimy się już ekstrawaganckich ubrań, uczymy się języków a na wakacje wybieramy dalekie kraje. Wszystko to świadczy o naszej pewności siebie. Coraz chętniej także interesujemy się sztuką, do muzeów i galerii nie chodzimy już tylko ze szkolnego obowiązku. Coraz częściej w takich miejscach można znaleźć mnóstwo osób. 

Jeszcze 10 czy 15 lat temu współczesne galerie sztuki znajdowały się tylko i wyłącznie w dużych miastach Polski. My jako przeciętne osoby nie mieliśmy dostępu do sztuki. Teraz jednak sytuacja diametralnie się zmieniła i jak grzyby po deszczu powstają prywatne i państwowe galerie.Jeśli na przykład mieszkacie w Warszawie, lub jeśli wybieracie się do naszej stolicy to polecam wszystkim galerię „Zachęta”. Już po samej nazwie oczekuje się czegoś przyciągającego.

Także Narodowa Galeria Sztuki, która prezentuje i promuje sztukę współczesną. Galeria organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych. Przechodząc przez poszczególne sale możemy spotkać rzeźby, obrazy i instalacje.

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest prywatna galeria sztuki „Atlas” w Łodzi. Powstała ona w 2003 roku i jej założycielem jest Andrzej Walczak. Do tej pory galeria pokazywała już 64 projekty.Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie istnieje już od 1952 roku, galeria prezentuje sztukę współczesną i tradycyjną. 

17:16, n0kt0wiz0r
Link Dodaj komentarz »

Chociaż  niekiedy Polacy ze sztuką przez duże S czasami są na bakier to z pewnością każdy z nas doceni znanych na całym świecie artystów.Kiedy zadamy sobie pytanie kim byli najbardziej popularni malarze to często na myśl przychodzą nam takie nazwiska jak  Van Gogh czy Caraviaggio. 

Zaczynając od tego pierwszego to był to holenderski postimpresjonistyczny malarz. Jego pełne imię i nazwisko brzmi Vincent Willem van Gogh. Artysta urodził się w 1853 roku, malarz żył tylko 37 lat. Prawdopodobnie zginął od samobójczego strzału z broni palnej. Przez całe życie Van Gogh cierpiał na napady lękowe spowodowane zaburzeniami psychicznymi. Jego twórczość została doceniona dopiero po śmierci, do dnia dzisiejszego wielu artystów inspiruje się kolorystką i fakturą jego obrazów, a twórczość van Gogha wywarła ogromny wpływ na sztukę współczesną. Artysta malarstwem zajął się dopiero po trzydziestym roku życia, a najwięcej obrazów namalował na dwa lata przed śmiercią.

Chociaż Van Gogh jest autorem ponad dwóch tysięcy obrazów to jego najsłynniejszym i najbardziej rozpoznawalnym dziełem są „Słoneczniki”. Michelangelo Merisi da Caravaggio to włoski malarz tworzący na przełomie lat 1593- 1610. Artysta tworzył głównie w Rzymie, Neapolu na Sycylii i Malcie. Był to  reformator malarstwa europejskiego na przełomie XVI i XVII wieku. W jego pracach można dostrzec wyrzekanie się piękna ludzkiego ciała, które bardzo idealizowane były w renesansie. Obrazy  to gra światłocienia, w XVI wieku artysta był trochę pomijany i zapomniany, na nowo został odkryty w XX wieku. 

17:10, n0kt0wiz0r
Link Dodaj komentarz »

Współczesna sztuka to bardzo szerokie zagadnienie, w zasadzie można do niej zaliczyć dosłownie wszystko. Każdy przedmiot, który został wyprodukowany po II Wojnie Światowej można zaliczyć już do nowoczesnej sztuki. To w jakie ramy obejmiemy sztukę zależy tylko i wyłącznie od nas. 

Jeszcze kilkanaście lat temu Polacy niezbyt chętnie odwiedzali muzea i miejsca gdzie można podziwiać współczesne obrazy. Teraz jednak sytuacja zaczyna się zmieniać i coraz chętniej chodzimy do galerii sztuki. Można nawet śmiało powiedzieć, że w noc kiedy organizowane są darmowe wejścia tworzą się spore kolejki. 

Ale kiedy zapytamy przeciętnego Polaka czy zna jakichś współczesnych artystów to z odpowiedzią jest znacznie gorzej.  Poniżej w kilku słowach postaram się opisać najbardziej znane sylwetki:

Maria Dziopak to malarka, która ukończyła Uniwersytet Śląski. Jej dzieła to przede wszystkim olejne obrazy, które głównie przedstawiają pejzaże. Znawcy sztuki nazywają ją jedynym żyjącym impresjonistą. Artystka bardzo dużo podróżuje i stąd właśnie czerpie swoje inspiracje, jej obrazy są pełne słońca i dobrego klimatu. To ciekawe, malarka zawsze pracuje w plenerze, być może dzięki temu na jej obrazach rzeczywistość jest tak dokładnie odzwierciedlona.

Jarosław Kukowski to dosyć kontrowersyjny współczesny malarz. W swoich pracach artysta porusza trudne tematy społeczne i moralne. Jego obrazy to często bardzo zdeformowane postacie ludzkie, obrazy Kukowskiego często są smutne i prześnione dramatyzmem.

Jacek Yerka to kolejny współczesny polski artysta, malarz urodził się w 152 roku w Toruniu. Początkowo zajmował się tylko projektowaniem plakatów, jednak później poświęcił się malarstwu surrealistycznemu. Jego obrazy to przede wszystkim baśniowe pejzaże. 

17:08, n0kt0wiz0r
Link Dodaj komentarz »
Zakładki:
Moje ulubione miejsca w sieci